Co je captive portal a proč byste si měli pořídit? Důvodem by mohlo být třeba zlepšení uživatelské zkušenosti zákazníka, využití získaných dat pro marketing nebo zvýšení bezpečnosti provozu bezdrátové Wi-Fi sítě pro zákazníky.
Co je captive portal?
Captive portal je technické řešení pro připojení k internetu přes veřejnou wifi síť. Pro uživatele captive portal vypadá jako přihlašovací stránka k síti wi-fi, ke které se připojují prostřednictvím vlastních zařízení (smartphony, tablety, notebooky aj.). Jakmile se uživatel ověří nebo zadá heslo, získá přístup k místní síti a může používat internetové služby za přesně stanovených podmínek.
Kde se s nimi potkáváte?
Portály naleznete všude, kde se zřízují veřejné hotspoty pro připojení k internetu:
- wifi v hotelích a jiných ubytovacích zařízeních
- restauracích a kavárnách
- obchodních centrech nebo prodejnách
- letištich nebo zdravotních klinikách
K čemu se captive portál používá?
Nejčastějšími důvody pro poskytování veřejné Wi-Fi jsou:
poskytnout svým zákazníkům skvělý zážitek
- jako součást poskytovaných služeb (např. ubytovacích) nebo benefit k vylepšení zákaznické zkušenosti díky bezplatnému přístupu k internetu
- zvýšení důvěryhodnosti značky (design portálu můžete graficky vyladit tak, aby zapadal do brandu - stačí upravit barvy a přidat logo firmy)
shromažďovat informace o zákaznících
- přes portál můžete získat e-maily zákazníků nebo facebookové účty pro zasílání informací o akcích a budovat jejich loajalitu
- lépe porozumět zákazníkům díky shromažděným datům a jejich analýze
V případě, že se rozhodne captive portal nasadit, je třeba zajistit, aby do dané sítě měli přístup pouze oprávnění uživatelé. Je proto žádoucí, aby jste mohli:
- zaznamenávat přístupy k wifi (pro zpětnou dohledatelnost a bezpečnost)
- řídit síťový provoz (v portálu můžete naplánovat čas, kdy se mohou zákazníci připojit, nastavit data vypršení platnosti a omezení zařízení)
Technická řešení captive portálu
Poskytování portálu již v dnešní době není tak komplikované jako dříve. Existuje několik variant technických řešení, jak zajistit hostům a zákazníkům přístup k intenetu přes veřejnou wifi síť:
zhotovení vlastní stránky
Jednoduchá varianta captive portálu s použitím zařízení od výrobce MikroTik.
Výhody - logovací stránku lze vytvořit přesně na míru podle požadavků zákazníka. Webový designér vytvoří vlastní návrh, který se náledně nakóduje do podoby jednoduché webové stránky.
Nevýhody - nevýhodou je, že tato varianta řešení neumožnuje dále jednoduše pracovat se shromážděnými daty. Data jsou evidována v systému samotných zařízení, ale pro jejich zobrazování a popř. úpravy provozu je třeba mít technické znalosti pro práci se systémem od společnosti MikroTik (RouterOS).
Cenové náklady - je třeba počítat s jednorázovými náklady na vytvoření stránky a její implementaci (cca. 20.000 Kč bez DPH). Dále se již neplatí žádné měsíční poplatky.
Doporučení - řešení se hodí pro klienty, kteří požadují levné a spolehlivé řešení captive portálu a současně nemají v úmyslu se získanými daty dále aktivně pracovat.
řešení Maxifi Hotspot
Vyzkoušeným zástupcem je české řešení Maxifi Hotspot, které běží v cloudu.
Výhody - velkou výhodou je, že lze řešit různé způsoby autentifikace (email, účty na sociálních sítí, SMS apod.), souhlasy se zasílám emailů v souladu s GDPR. Pracovat se shromážděnými daty lze bez technických znalostí. Systém je intuitivní a přehledný. Další velkou výhodou je, že lze v tomto systému integrovat hardware od různých výrobců, tj. použít jako přístupové body od výrobců:
Další výhodou je zajištění technické podpory a dále možnost přímého provádění managemetu marketigovým pracovníkem nebo poučenou osobou.
Nevýhody - technicky žádné, ale cenově je třeba počítat s náklady na integraci AP (jednorázové) i za využití služby.
Cenové náklady - platí se jak za jednorázovou instalaci řešení a nastavení. Dále je také třeba počíta s měsíčním poplatek dle počtu připojených access pointů (AP).
Doporučení - odkaz na stránky produktů Maxifi (česky). Integrace je prováděna pouze přes partnery a v případě zájmu se na nás neváhejte obrátit.
typizované řešení výrobců
Výrobci poskytují ke svým access pointů a routetům vlastní řešení captivního portálu.
Výhody - obvykle se jedná o funkční řešení (často s vyzbou na cloudovou službu), které jsou navíc při nižší počtech AP poskytována zdarma.
Nevýhody - neumožnují integraci AP od více výrobců.
Řešení poskytují nejen tito výrobci:
- ASUS - odkaz na technické nastavení konfigurace captive portálu od společnosti ASUS (anglicky)
- NETGEARE - odkaz na popis obecných výhod Instant Captive Portal od NETGEAR (česky)
- ARUBA (HP) - odkaz na konfiguraci captive portalu ARUBA (anglicky)
- CISCO - odkaz na nastavení captive portalu CISCO (anglicky)
Cenové náklady - platí se pouze za implementaci řešení captive portálu. Za jejich využívání se obvykle neplatí. Jejich vzhled, lze částečně přispůsobit dle požadavků.
Díky pokroku v oblasti vzdálené správy zařízení připojených ke cloudu (routery, přístupové body a přepínače) je nyní vytvoření portálu a provozování veřejné Wi-Fi sítě v možnostech každé firmy.