+420 588 000 400 obchod@compara.cz

Jak vybudovat wifi spoj mezi budovami?

Přemýšlíte o vybudování bezdrátového spoje pro propojení např. dvou budov v areálu firmy? Získejte vhled do problematiky a základní tipy pro realizaci Wi-Fi spoje ve volném pásmu.

Pro datové spoje a připojení k internetu se používají úzce směrové vysokorychlostní antény. Pomocí dvou antén namířených proti sobě vznikne point-to-point radiový spoj (PTP nebo P2P).

Tipy na vytvoření spolehlivého bezdrátového spoje

1 na krátkou vzdálenost zvažte kabel

Na velmi krátké vzdálenosti vždy zvažte použití UTP kabeláže (do cca. 100 m délky kabeláže). Na delší vzdálenosti zvažte vybudování optické kabeláže, kterou lze realizovat formou převěsů. Pomocí samonosných kabelů (popř. kotev) lze budovy vzájemně relativně snadno a spolehlivě propojit. V případě, že to okolnosti nedovolují, lze využít wifi bezdrátový spoj.

2 použijeme nelicencované pásmo

Spoje mohou být provozovány ve volném nebo licencovaném pásmu.

  • volná pásma jsou: 2,4 GHz, 5 GHz, 10 GHz, 17 GHz, 24 GHz a 60 GHz
  • licencovaná pásma jsou: 11 GHz, 13 GHz, 18 GHz, 26 GHz, 32 GHz a 38 GHz

Hlavní výhoda volných pásem spočívá v absenci licenčního poplatku, rychlosti výstavby bez čekání na schválení licence a možnosti téměř libovolného stěhování spoje. Spoj v pásmu 60 GHz musí být registrován - odkaz na ukázku záznamu o spoji u ČTÚ.

Hlavní výhoda licencovaných pásem je v centrálně přidělené a evidované vysílací frekvenci. Na minimum by se tak mělo omezit rušení vlivem jiných spojů. V případě rušení přidělené frekvence je možné se obrátit na ČTÚ, který provede kontrolní měření.

trojka bezdrátový spoj zvolte podle vzdálenosti

Datová propustnost mikrovlných spojů je řádově od 10 Mbit až do 10 GBit a to s ohledem na použitou technologii, vzdálenost a lokalitu.

  • na desítky kilometrů - pásmo 10 GHz je vhodné pro velmi dlouhé spoje s kapacitou do 200 Mbit/s a používá na spoje budované i na desítky kilometrů
  • několik kilometrů - pásma 17 a 24 GHz jsou vysokokapacitní mikrovlnné spoje vhodné na pro krátší vzdálenosti. Výhoda těchto pásem je v menší pravděpodobnosti rušení nežli u pásma 10 GHz a dosahování vyšších kapacit. Maximální přenosová kapacita 17 GHz spojů je 660 Mbit/s. U spojů 24 GHz je to až 900 Mbit/s. Vždy záleží na šířce kanálu a modulaci.
  • jednotky kilometrů - pásmo 60 GHz: spoje s kapacitou až 1 Gbit/s, vhodné na kratší spoje v řádech maximálně jednotek kilometrů. Vzhledem k fyzikálním vlastnostem pásma je pravděpodobnost rušení zanedbatelná.

ctyrka postup zřízení bezdrátového spoje

Obvyklý postup řešení bezdrátového spoje:

  • zvolte vhodná místa - nutné je zajistit a ověřit přímou viditelnost navzájem mezi oběma anténami. V případě, že to není možné zajistit, tak je třeba zřídit retranslační vysílací bod = bod, který je viditelný z obou budov
  • je třeba zajistit elektrické napájení na obou objektech, popř. využít napájení přes PoE (Power over Ethernet)
  • vyberte správný typ antén a přenosových jednotek. Odkazy na produktové stránky výrobců se kterými máme pozitivní zkušenosti:
  • Jednotky by měli mít odpovídající krytí pro venkovní použití, kvalitní provedení a dostatečný výkon.

  • instalujte výložníky (stožáry) pro antény nebo vysílací jednotky
  • proveďte konfiguraci a otestujte datovou propustnost spoje
  • jakmile je spoj stabilní a s nízkými latencemi můžete provést napojení na datovou infrastrukturu v objektech

Individuální návrh řešení

Máme mnohaleté zkušenosti s instalací wifi spojů v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz (MikroTik) i vyšších (ALCOMA, SUMMIT, SIKLU a jiné) a v různých lokalitách. Jsme schoni instalovat spoje s propustností od 100 Mbit až do 10 Gbps.

V případě zájmu o zřízení bezdrátového spoje mezi budovami se na nás neváhejte obrátit.

Poptat konfiguraci spoje

Naše služby

Nechte si zavolat