+420 588 000 400 obchod@compara.cz

Jak nastavit elektronický podpis?

Jak na zřízení elektronického podpisu? Zorientujte se v problematice elektronického podpisu, možnostech využití a způsobech zřízení. Při problémech s instalací v počítači nebo aplikacích využijte naši službu vzdáleném nastavení přes TeamViewer.

Co je elektronický podpis?

Elektronický podpis představuje určitá data, která nahrazují klasický vlastnoruční podpis, resp. ověřený podpis.

Elektronický podpis představuje záruku, že dokument podepsala právě uvedená osoba a podepsaný dokument se od svého podepsání nezměnil. Důvěryhodný digitální podpis je vytvořen s pomocí digitálního certifikátu, který vydala důvěryhodná certifikační autorita.

Kdy využijete elektronický podpis?

Elektronický podpis využije každý, kdo chce šetřit svůj čas a potřebuje podepisovat dokumenty elektronicky. Pro určité úkony vůči státní správě je někdy jednodušší použít datovou schránku nebo bankovní identitu.

Při komunikaci se státem je nutné podepisovat dokumenty kvalifikovaným certifikátem, který v Česku vydávají pouze 3 subjekty. Budete tak moci:

  • přes internet komunikovat se zdravotní pojišťovnou, okresní správou sociálního zabezpečení. OSSZ informuje o postupech podávání žádosí a přehledů potvrzených elektronickým podpisem.
  • komunikovat s finančním úřadem - při elektronickém podávání přiznání k dani z příjmu, DPH. Lze s ním podávat přehledy, stížnosti a odvolání.
  • při archivování dokumentů či pro podepisování elektronických petic
  • při podávání nabídek na veřejné zakázky (NEN, EZAK, TENDERARENA a další)
  • při práci s eReceptem (lékaři) či s Czech POINTem (advokáti a další orgány)
  • při zřizování datové schránky a u e-podatelen

Jak na zprovoznění elektronického podpisu?

Elektronický podpis si můžete nechat zřídit kompletně jako službu firmami, které se tímto zabývají - odkaz na partnery certifikačních autorit (externí registrační autority). Zřízení u nich je obvykle velmi rychlé, ale cena vyšší (v řádů jednotek tisíců korun).

Druhou variantou je, že si sami vyplníte žádost na stránkách kvalifikovaných poskytovatelů certifikačních služeb, zaplatíte za certifikát a provedete si nastavení podle doporučených postupů.

1 Vyřízení elektronického podpisu

V České republice existují tři kvalifikovaní poskytovatelé certifikačních služeb u který je možné certifikát získat. V tabulce níže jsou seřazeni od nejnižší ceny za kvalifikovaný (osobní) certifikát pro fyzickou osobu:

certifikační autorita cena
Česká pošta 396 Kč s DPH/rok
eldentity 478 Kč s DPH/rok
První certifikační autorita, a.s. 495 Kč s DPH/rok

Pro prvotní vystavení je nutné:

  • u České pošty (jejíž pracoviště budete pravděpodobně mít ze všech nejblíže):
    1. stáhnout a instalovat program Post Signum z webových stránek České pošty
    2. vyplnit požadované informace
    3. podat žádost a vytisknout dokumenty
    4. následně je třeba se osobně dostavit na Czech POINT s příslušnými doklady (občanský průkaz nebo cestovní pas) pro kontrolu identity, ID vygenerované žádosti o certifikát a pro úhradu administrativního poplatku
  • u společnosti eldentity se zase pro vyplnění žádosti musíte nejprve registrovat
  • u První certifikační autority musíte na webu nejprve vyplnit žádost

2 Nastavení elektronického podpisu v počítači

Certifikát nainstalujete do aplikace, v níž jste vygenerovali klíče (u zmiňované České pošty Post Signum). Konkrétní postupy pro nastavení se mohou mírně lišit. Najdete je na webových stránkách certifikačních autorit:

Následně certifikát přidáte do programu, ve kterém chcete generovat podpisy - např. do e-mailového klienta nebo programu pro úpravu PDF dokumentů (Adobe Acrobat Reader). A můžete začít podepisovat dokumenty.

Myslete na bezpečnost

Vydaný certifikát je vhodné uložit na bezpečné místo, aby nedošlo k jeho znaužití. Soukromý klíč je obvykle chráněn heslem, ale tato ochrana je jen tak silná, jak silné je vaše heslo. V případě podezření, že se ke klíči mohl někdo dostat (např. když notebook s uloženým klíčem byl ukraden), je třeba neprodleně informovat certifikační autoritu, která jej přidá na seznam zakázaných certifikátů.

Jako na obnovu platnosti elektronického podpisu?

Platnost certifikátu činní 12 měsíců a po uplynutí platnosti nedochází k automatické obnově. Je tedy potřeba certifikát obnovit. Prodloužit si jej lze opětovnou platbou stanovené částky. Pro obnovení elektronického podpisu již na pobočku fyzicky chodit nemusíte.

Jak do PDF vložit elektronický podpis?

V případě, že by jste si nevěděli rady s technickým nastavením elektronického podpisu v počítači nebo aplikaci, tak se na nás můžete obrátit.

Jestliže již máte certifikát u některé z certifikačních autorit zřízen a nedaří se vám nastavit např. v e-mailovém klientu nebo programu na úpravu PDF aj., tak jsme schopni elektronický podpis nastavit.

Nastavení probíhá prostřednictvím vzdáleného přístupu přes TeamViewer. Za jednorázový zásah je cena 720,- Kč bez DPH (871,- Kč s DPH) a to za každou započatou půlhodinu. Odhadovaná doba pro nastavení je obvykle 30 - 60 minut.

Máme zkušenosti s nasazováním kvalifikovaných el. podpisů i zaručených el. podpisů u živnostníků, ve firmách, v lékárnách a na obecních úřadech a rádi pomůžeme i vám.

Nastavit elektronický podpis

Naše služby

Nechte si zavolat